Sve više gradjana traži pomoć zbog vrućina
Visoke temperature poslednjih dana izazivaju ozbiljne zdravstvene tegobe kod građana, tako da je sve više onih koji se javljau u Dom zdravlja tražeći stručnu pomoć.
Glavna sestra polivalentne patronažne službe, Slađana Stefanović, upozorava da su najčešći simptomi toplotnog udara mučnina, povraćanje, glavobolja, pa čak i gubitak svesti.
“Preporuka je da se, izbegava boravak na suncu u periodu od 10 do 17 časova. Ipak, pošto je ovo područje u kojem je zastupljena poljoprivredna proizvodnja, što zahteva boravak na napolju, s toga se savetuje nošenje lagane pamučne odeće, šešira i obavezno uzimanje tečnosti“, rekla je Stefanovićeva za naš portal.
Ona je posebno istakla da stariji ljudi često unose manje tečnosti kako ne bi morali često da ustaju, što dodatno ugrožava njihovo zdravlje.
“Važno je unositi vodu u manjim količinama tokom celog dana. Sokovi nisu preporučeni jer samo dodatno pojačavaju žeđ. Preporučuje se i lagana ishrana, bogata voćem i povrćem“, navela je ona.
Hronični bolesnici spadaju u rizičnu grupu i njima se savetuje da ne izlaze iz kuće bez preke potrebe, te da sve obaveze obavljaju najkasnije do 9 časova ujutru ili posle 19 časova uveče. Uvek bi trebalo da kod sebe imaju vodu ili hladan čaj.
Posebnu pažnju treba obratiti i na malu decu, upozorava Stefanovićeva.
“Majke koje doje treba to da rade što češće, a između podoja dete treba ponuditi vodom. Ako se putuje sa decom, najbolje je to činiti u jutarnjim ili večernjim satima. U automobilima klima-uređaji ne bi trebalo da prave veliku temperaturnu razliku u odnosu na spoljnu temperaturu, jer mališani još uvek nemaju razvijen centar za termoregulaciju“, zaključila je Stefanovićeva.
Lekari apeluju na građane da ozbiljno shvate upozorenja i preduzmu sve mere zaštite kako bi sačuvali svoje zdravlje u danima ekstremnih vrućina.
Ovaj članak je pročitalo 1559 posetilaca portala!

